O knihe:

Ak by sme do stredu celoživotného Mauriacovho diela dali jeho román Púšť lásky, ktorý napísal v stredných rokoch svojho života a v dvadsiatych rokoch nášho storočia, dostali by sme sa k jadru takmer celého jeho spisovateľského profilu. A ak by sme ešte za "púšť" dosadili pokrytectvo a pobožnôstkárstvo, ktoré Francois Mauriac odhaľuje a napáda v meštiackej spoločnosti, zistili by sme samotnú totožnosť tohto románopisca.
V troch dielach, vo Vyzliekaní z detských šiat, v Púšti lásky a v Niekdajšom mládencovi akoby sa naše zistenie uzavieralo ako v nejakej pomyselnej trilógii. Rozmýšľavý chlapec, dorastajúci na mládenca je vynikajúcim nástrojom spisovateľovho prenikania do detskej psychiky, do pokryteckého ovzdušia jeho okolia, pokryteckých zbožností samopašníkov a rozličných typov konkrétnych ľudí vo vonkajších dekoráciách krajiniek, miest, spoločností, oživených spomienok na mladosť a francúzsky vidiek. A siahnuť na ľúbostné trojuholníky, ktoré Mauriac vykresľuje a vyvádza do púšte citového života a sociálnych rozporov meštiackej spoločnosti, znamená ohmatať korene meštiactva, plného predsudkov a moralizátorstva. Poetická kresba postáv a prostredia patrí ku kladom Mauriacovho románopiseckého umenia. Bezprostrednosť, denníkový, zápisníkový charakter jeho rozprávaní svedčí o citovej a myšlienkovej úprimnosti, ladenej aj v širších záberoch skôr komorne, než pateticky.
Francúzska kritika posunula Mauriaca hlboko do romantizmu, k racinovskej tragédii. Nie je však tento novoromantik aj balzacovcom, ktorý našiel svoj čas, pero aj úspechy? Nedvíha človeka z blata, najmä v medziľudských vzťahoch? Môžeme povedať, že si náš autor túto vysokú spisovateľskú úlohu dobre zastal. Psychologicky zrelo a jemne, konfliktovo i s výhľadom na čistotu citu, myšlienky a konania. Liečiť rany znamená liečiť celého človeka aj s jeho prostredím. A toto môže byť aj akési posolstvo Francois Mauriaca.

Zaradenie do kategórii: