O knihe:

Druhý zväzok edície dokumentov Bratislava-Fontes, ktorů vydáva Archív mesta Bratislavy, obsahuje prácu PhDr. Antona Spiewa CSc., vedeckého pracovníka Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave, známeho publicistu a odborníka na staršie slovenské dejiny, najmä na obdobie feudalizmu. Jeho nová práca Štatúty bratislavských cechov zapĺňa citelnú medzeru v slovenskej historiografii, v ktorej chýbajú pramenné diela a edície dokumentov.
Autor v tejto publikácii uvádza štatúty bratislavských cechov obsiahlou štúdiou o remeslách v Bratislave, ktorá už v období neskorého stredoveku bola jedným z najdôležitejších stredísk remesiel u nás. Do tohto obdobia spadá aj vznik bratislavských cechov, remeselníckých, organizácií, do ktorých sa zdručovali majstri významnejších remesiel
Veľký rozvoj remeselníckej výroby nastal v Bratislave od 16. storočia, keď sa stala hlavným mestom uhorského štátu a najvýznamnejším mestom celého Slovenska. V sedemdesiatych rokoch 18. storočia dosiahol počet remeselníckych dielní v Bratislave 800—850. V dôsledku toho vzrástol aj počet cechov v Bratislave. Mnohé bratislavské cechy mali celouhorský alebo oblastný charakter. Vyrábali nielen pre domáci a miestny trh, ale svoje výrobky vyvážali aj za hranice štátu (napr. známy je export klobúkov z Bratislavy na Balkán, alebo vývoz kožiarskych výrobkov do Rakúska a na Moravu).
Autor publikuje v plnom znení štatúty 73 cechov s príslušnými editorskými poznámkami na základe štúdia v Archíve mesta Bratislavy a v Magyar Országos Levéltár v Budapešti. Publikované štatúty obsahujú množstvo materiálov k dejinám bratislavských remesiel, cechov a cechovníctva. Sú tu údaje z oblasti technológie výroby a náplne práce jednotlivých remesiel, o spôsobe a forme vyhotovenia majstrovského výrobku, o podmienkach prijatia do cechu, o pracovnom čase, o celom živote, o postavení tovarišov a učňov a pod. Neobyčajne cenné sú údaje týkajúce sa vandroviek tovarišov, ich práce, záväzkov voči majstrom, miezd, vzájomných vzťahov a celého tovarišského cechovníctva.
Publikácia je doplnená slovenským súhrnom cudzojazyčných štatútov, ruským, nemeckým a francúzskym resumé, ako aj menným a vecným registrom a obrazovou prílohou. Je určená pre širší okruh historikov a odborníkov, zaoberajúcich sa hospodárskymi dejinami, ako aj pre ústavy, inštitúcie, výrobné podniky a školy všetkých stupňov.

Zaradenie do kategórii:

Podrobnosti o titule (výrobné údaje):

Vydavateľstvo: Obzor

Rok vydania: 1978

Vydanie: 1

Edícia: Bratislava - Fontes

Počet strán: 512

Formát: 175 x 245

Väzba: tvrdá, s prebalom

Orientačná váha: 904 g

Náklad: 2000 ks

Jazyk: de, sk