Spory o charakter metodológie vied
ilustračné foto

číslo produktu:205746

rezervuj

Spory o charakter metodológie vied

Problémy a tendencie

Jozef Viceník

Rok vydania: 1988

Vydavateľ: Pravda

Kniha je momentálne nedostupná.

V prípade dlhodobého záujmu si urobte REZERVÁCIU a my vám odložíme žiadaný kus.

O knihe:

Monografia Jozefa Viceníka Spory o charakter metodológie vied nepatrí ku knihám, ktoré sa rodili ľahko. Ba možno povedať, že autor pri jej písaní často stál pred voľbou, čo z rozsiahlej problematiky metodológie vied zahrnúť do štruktúry práce a v akom rozsahu, keďže v tejto oblasti pociťujeme v našej literatúre ešte veľa „nezmapovaných“ miest a problémov. A tak postupne, v tvorivom vedeckom hľadaní a zápase vznikal ucelený pohľad na súčasnú problematiku metodológie vied zahrnujúci v desiatich kapitolách najzákladnejšie marxistické i nemarxistické metodologické koncepcie. Jozef Viceník pritom presvedčivou argumentáciou ukazuje prednosti marxisticko-leninskej metodológie pri riešení aktuálnych otázok súčasnej vedy, vecne, analyticky rozoberá a kritizuje súčasné nemarxistické koncepcie a smery, a to bez zbytočného verbalizovania, zjednodušovania a schematizácie. Jeho analýza vychádza z dokladného poznania literatúry i jednotlivých koncepcií a smerov vo vývine novodobých filozofických a metodologických koncepcií, pričom hneď na začiatku vymedzuje v podobe metodologických „navádzacích funkcií" základný rámec svojho prístupu k ich skúmaniu.
Jednotlivé metodologické koncepcie autor klasifikuje a hodnotí podla typu zákona, na základe ktorého sú vybudované (z tohto hladiska rozlišuje faktuálny, idealizovaný a imanentný zákon), podľa typu metód, ktoré uprednostňujú (induktivizmus, hy. potetizmus, pluralistický a idealizujúci hypotetizmus, logicko-historický prístup), podla determinantoy a mechanizmov rozvoja vedy, ktoré akceptujú (internalizmus, externalizmus, ich prekonanie vo vyššej syntéze), podľa riešenia otázky vývinu vedeckého poznania (krajný a umiernený kumulativizmus a antikumulativizmus, ich prekonanie), podla riešenia otázky miesta a funkcie metodológie vied v systéme vied o vede a pod. Tieto ,,navádzacie funkcie" umožňujú autorovi i čitateľovi orientovať sa v spleti názorov, sporov, charakteristík a znakov jednotlivých metodologických koncepcií a odhaliť ich základnú metodologickú orientáciu.
Autor na základe takéhoto analyticko-syntetického, logicko-historického prístupu charakterizuje nielen vznik jednotlivých metodologických koncepcií, ale zároveň ukazuje, ktoré základné metodologické otázky nastolujú, aké sú ich ohraničenia, ale aj to, čo je ich prínosom k utváraniu všeobecnej metodológie vied. Celá kniha je teda akýmsi logicko-historickým prierezom základnej problematiky metodológie vied vyúsťujúcim do charakteristiky aktuálnych úloh marxisticko-leninskej metodológie vied v súčasnosti, v období revolučnej prestavby spoločnosti a spoločenských vied vôbec.
Prácu J. Viceníka Spory o charakter metodológie vied sme zaradili do voľného edičného radu Filozofia a vedy ako jednu z prvých publikácií rozširujúcich tematický okruh tohto radu o filozofické a metodologické otázky spoločenských vied. Urobili sme to však celkom zámerne, a to práve vzhľadom na jej aktuálnosť a podnetnost pre ďalší rozvoj metodológie vied.

Zaradenie do kategórii:

Podrobnosti o titule (výrobné údaje):

Vydavateľstvo: Pravda

Rok vydania: 1988

Vydanie: 1

Edícia: Filozofia vedy

Počet strán: 456

Formát: 135 x 205

Väzba: tvrdá, s prebalom

Orientačná váha: 506 g

Náklad: 2500 ks

Jazyk: sk