O knihe:

So svojimi dlhoročnými skúsenostami z oblasti manželských a rodičovských vzťahov sa v knihe Manželská čítanka chcú podeliť pracovníci manželskej a predmanželskej poradne PhDr. Eva Dlabačová a Karel Fanta a sudca i manželský poradca JUDr. František Pávek.
V úvode sa autori venujú predmanželským kontaktom a rozličným možnostiam zoznámenia sa partnerov, poukazujú aj na také formy, ako sú zoznámenia pomocou inzerátov, zoznamky alebo kontaktov. Obšírne sa zaoberajú všetkými problémami, ktoré musia mladí ludia na ceste do sobášnej siene prekonať, aby svadbu nenarušili nijaké komplikácie. V ďalšej časti autori vedú čitateľa zo sobášnej siene do začiatkov manželského života. Rozoberajú otázky manželského spolužitia, rodinného rozpočtu a citlivo sa vyjadrujú o problematike "kto koho živiť" a o vzťahoch medzi širšou rodinou (svokra, starí rodičia), ak žijú v spoločnej domácnosti. Napokon sa autori orientujú na muža a ženu ako rodičov, radia, ako sa cieľavedome pripravovať na rodičovskú rolu. Informujú o nárokoch na rodinné prídavky a iné zaopatrovacie príspevky, o možnostiach osvojenia si dieťaťa a iných dôležitých otázkach.
Autori nezostali nič dlžní názvu knihy. Do slova a do písmena ju naplnili zodpovedajúcim obsahom. Napísali praktickú, zrozumiteľnú čítanku určenú všetkým, ktorí majú dobrú vôlu a úprimný záujem spolu s autormi zamyslieť sa nad životne dôležitými problémami a zaujať k nim konštruktívny postoj. Iste im v tom pomôže aj táto kniha, ktorá skúma oblasť manželstva a rodičovstva z hľadiska pedagogicko-psychologického, lekárskeho, ale aj právneho a celospoločenského.

Podrobnosti o titule (výrobné údaje):

Vydavateľstvo: Smena

Rok vydania: 1984

Vydanie: 1

Edícia: Križovatky

Počet strán: 270

Formát: 120 x 200

Väzba: mäkká, bez prebalu

Orientačná váha: 242 g

Náklad: 21700 ks

Jazyk: sk

Originálny názov: Manželská čítanka

Preklad: Gusta Baricová