Černoch z lode Narcissus; Tajfún
ilustračné foto

číslo produktu:2826

rezervuj

Černoch z lode Narcissus; Tajfún

Joseph Conrad

Rok vydania: 1975

Vydavateľ: Tatran

Kniha je momentálne nedostupná.

V prípade dlhodobého záujmu si urobte REZERVÁCIU a my vám odložíme žiadaný kus.

O knihe:

Klasik anglickej a svetovej literatúry Joseph Conrad (1857-1924) bol pôvodom Poliak- Teodor Jozef Konrad Korzeniowski. Už ako chlapec sa vydal na more zlákaný čítaním Hugových „Robotníkov mora", ako aj Cooperových a Marryatových kníh. Dvadsať rokov sa plavil po moriach, najprv slúžil vo francúzskom, potom v anglickom loďstve, najmä na plachetniciach. Neskoršie prijal anglické štátne občianstvo. Najprv bol obyčajným námorníkom, potom kormidelníkom a nakoniec kapitánom. Precestoval Stredozemné more, pobrežie Južnej Ameriky, Indický oceán a Malajské súostrovia. Po poslednej nešťastnej výprave riečnym parníkom do vnútra Konga odišiel so zničeným zdravím na pevninu. Z nepokojného svetobežníckeho námorníka sa stal nedobrovoľným suchozemcom a do konca života striedal miesta pobytu na južnom anglickom pobreží, odkiaľ však nevidel more. V jazyku, ktorému sa naučil, až keď mal dvadsať rokov, v ktorom sa však stal uznávaným majstrom, napísal takmer tridsať kníh- románov a zbierok poviedok. Zážitky zo zámorských ciest mu poslúžili ako reálne jadro fiktívnych príbehov, v ktorých sa spája vonkajšia farbitosť exotických dobrodružstiev s hlbokým ponorom do psychológie románových postáv. Ako románopisec uchvacuje citlivým zmyslom pre charakteristické črty prostredia a ľudských pováh, sugestívne zachytáva zápasy človeka s prírodou i samým sebou. Neprekonateľným umelcom je najmä v opisoch mora. K najznámejším jeho dielam patria Černoch z lode Narcissus, Tajfún, Lord Jim, Náhoda a Nostromo. Tento posledný román viacerí anglickí kritici označujú za najlepšie románové dielo anglickej literatúry XX. storočia.
Obe prózy, zaradené do tohto zväzku, majú jediné dejisko - more. Černoch z lode Narcissus je v poradí treťou Conradovou knihou, ale prvou o lodi a lodnej posádke. Námet k jedinečnému popisu pôvabnej plachetnice boriacej sa s búrkou čerpal zo svojej plavby, ktorú podnikol ako druhý dôstojník z Bombaja do Dunkerku v roku 1884 na lodi, ktorá sa tiež volala Narcissus. V posádke tejto novely zobrazil ľudí, ktorých spoznal na tejto plavbe, a vykreslil ich plasticky, živo, nezabudnuteľne.
Tajfún vznikol niekoľko rokov po „Černochovi" a aj v ňom opisuje autor búrku na mori. Tentoraz sa v krážoch víchrice ocitne parník. Ústrednou postavou novely je kapitán MacWhirr, človek zdanlivo prostého ducha, ktorý však vie neochvejne viesť loď cez tajfún. Podrobný popis búrky i prízračná scéna v podpalubí, kde námorníci musia porobiť poriadok s dvesto kuliami vracajúcimi sa zo zárobkov do vlasti, dávajú možnosť výrazne vyniknúť postave kapitána i postavám jeho dôstojníkov, strojníkov aj prostých námorníkov.
Conrad podľa vlastných slov chcel vo svojich prózach vzdať zaslúžený hold moru, lodiam a ich posádkam. A vzdal im ho aj v týchto dvoch pestrých, napínavých a zároveň hlboko ľudských novelách.

Zaradenie do kategórii:

Podrobnosti o titule (výrobné údaje):

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 1975

Vydanie: 1

Edícia: Svetová tvorba

Zväzok: 105

Počet strán: 228

Formát: 135 x 210

Väzba: tvrdá, s prebalom

Orientačná váha: 311 g

Náklad: 25000 ks

Jazyk: sk

Originálny názov: The Nigger of the Narcissus; Typhoon

Preklad: Eduard Castligione